Radio Iowa High School Football Poll 10/7/13

October 7, 2013 By 

Class 4A
1. Dowling Catholic (6-0), LW #2 @ Ottumwa
2. Pleasant Valley (6-0), LW #3 @ Davenport Central (Thur)
3. Ames (6-0), LW #5 vs DSM North
4. Iowa City West (6-0), LW #4 @ Iowa City High
5. Waukee (5-1), LW #7 vs DSM East
6. Cedar Rapids Xavier (5-1), LW #1 @ Waterloo West
7. WDM Valley (4-2), LW (X) vs DSM Lincoln
8. Sioux City East (5-1), LW #8 @ Urbandale
9. Bettendorf (5-1), LW #9 @ Burlington
10.Davenport Assumption (5-1), LW (X) @ Muscatine

Class 3A
1. Sioux City Heelan (6-0), LW #1 vs #5 Carroll
2. Clear Lake (6-0), LW #3 @ Charles City
3. Pella (6-0), LW #4 vs Norwalk
4. Decorah (6-0), LW #5 vs Crestwood
5. Carroll (5-1), LW #6 @ #1 Heelan
6. Harlan (5-1), LW #7 @ Lewis Central
7. Washington (5-1), LW (X) @ Mount Pleasant
8. Boone (6-0), LW #9 vs South Tama
9. Spencer (5-1), LW #2 @ Denison-Schleswig
10.Dallas Center-Grimes (5-1), LW (X) vs Saydel

Class 2A
1. Waukon (6-0), LW #1 @ 1A-#9 South Winneshiek
2. Carroll Kuemper (6-0), LW #2 vs OA-BCIG
3. West Marshall (6-0), LW #3 vs East Marshall
4. Albia (6-0), LW #4 vs Baxter CMB
5. New Hampton (6-0), LW #5 vs Osage
6. Boyden-Hull/Rock Valley (5-1), LW #6 vs MOC/Floyd Valley
7. Mediapolis (6-0), LW #7 vs Mid-Prairie
8. Central Lyon/GLR (5-1), LW #8 @ Unity Christian
9. Spirit Lake (5-1), LW #9 @ Clarion-Goldfield
10.Cascade (5-1), LW #10 vs Camanche

Class 1A
1. Iowa City Regina (6-0), LW #1 @ #4 Wilton
2. Dike-New Hartford (6-0), LW #2 @ Hudson
3. Council Bluffs St. Albert (6-0), LW #3 vs Red Oak
4. Wilton (6-0), LW #6 vs #1 Iowa City Regina
5. North Fayette Valley (6-0), LW #10 vs MFL MarMac
6. Fort Dodge St. Edmond (6-0), LW #8 vs Manson-NW Webster
7. Maquoketa Valley (6-0), LW #7 @ Bellevue
8. Van Meter (6-0), LW #9 vs Pella Christian
9. South Winneshiek (5-1), LW #4 vs 2A #1 Waukon
10.Mount Ayr (5-1), LW #5 @ Central Decatur

Class A
1. West Lyon (5-0), LW #1 @ Alta- Aurelia (tonight)
2. BGM (Brooklyn) (6-0), LW #2 @ Enlgish Valleys
3. Wapsie Valley (6-0), LW #3 @ Turkey Valley
4. Montezuma (6-0), LW #4 vs #7 Pekin
5. AHST (Avoca) (6-0), LW #5 @ East Mills
6. AGWSR (6-0), LW #6 @ Mason City Newman (tonight)
7. Pekin (5-1), LW #7 @ #4 Montezuma
8. Lawton-Bronson (5-1), LW #8 vs #1 West Lyon
9. Gladbrook-Reinbeck (4-2), LW #9 vs Grundy Center
10.Algona Garrigan (4-2), LW (X) @ Mason City Newman

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (6-0), LW #1 @ Southwest Valley
2. Don Bosco (7-0), LW #2 vs Riceville
3. Newell-Fonda (6-0), LW #3 vs CWL Corwith
4. Adair-Casey (7-0), LW #4 vs East Greene
5. Springville (7-0), LW #6 Idle
6. West Bend-Mallard (7-0), LW #7 @ CAL Latimer
7. River Valley (7-0), LW #8 vs Marcus MMC
8. Janesville (5-1), LW #10 @ West Central (Maynard)
9. HLV (Victor) (6-1), LW (X) vs Seymour
10.Coon Rapids-Bayard (6-1), LW #9 @ Glidden-Ralston

 

Top copyright 2014 cmedia inc.