Radio Iowa High School Football Poll 10/21/13

RI200x200Facebook

October 21, 2013 By 

Class 4A
1. Dowling Catholic (8-0), LW #1 vs Marshalltown
2. Pleasant Valley (8-0), LW #2 vs Burlington
3. Ames (8-0), LW #3 vs Johnston
4. WDM Valley (6-2), LW #4 @ Sioux City East
5. Waukee (7-1), LW #5 @ Sioux City West
6. Cedar Rapids Xavier (7-1), LW #6 @ Linn-Mar
7. Iowa City High (7-1), LW #7 @ CR Kennedy
8. Davenport Assumption (8-1), LW #9 vs Davenport North
9. Iowa City West (7-1), LW #10 vs Waterloo East
10.Urbandale (6-2), LW (X) vs CB Thomas Jefferson

Class 3A
1. Sioux City Heelan (8-0), LW #1 @ #8 Spencer
2. Clear Lake (8-0), LW #2 @ Algona
3. Pella (8-0), LW #3 vs Winterset
4. Decorah (8-0), LW #4 @ Western Dubuque
5. Harlan (7-1), LW #5 @ Adel ADM
6. Washington (7-1), LW #6 @ Centerville
7. Boone (8-0), LW #7 @ #9 Dallas Center-Grimes
8. Spencer (7-1), LW #8 vs #1 Heelan
9. Dallas Center-Grimes (7-1), LW #9 vs #7 Boone
10.Solon (7-1), LW #10 @ Benton

Class 2A
1. Waukon (8-0), LW #1 @ #5 New Hampton
2. Carroll Kuemper (8-0), LW #2 vs Clarinda
3. West Marshall (8-0), LW #3 @ Gilbert
4. Albia (8-0), LW #4 @ Eddyville-Blakesburg
5. New Hampton (8-0), LW #5 vs #1 Waukon
6. Boyden-Hull/Rock Valley (7-1), LW #6 vs Central Lyon/GLR
7. Mediapolis (8-0), LW #7 vs Louisa-Muscatine
8. Sioux Center (6-2), LW (X) vs MOC/Floyd Valley
9. Spirit Lake (7-1), LW #9 @ Estherville-LC
10.Cascade (7-1), LW #10 @ Dyersville Beckman

Class 1A
1. Iowa City Regina (8-0), LW #1 @ Sigourney-Keota
2. Dike-New Hartford (8-0), LW #2 vs Aplington-Parkersburg
3. Council Bluffs St. Albert (8-0), LW #3 vs Missouri Valley
4. North Fayette Valley (8-0), LW #4 @ Sumner-Fredricksburg
5. Fort Dodge St. Edmond (8-0), LW #5 @ Eagle Grove
6. Wilton (7-1), LW #6 vs Wapello
7. Maquoketa Valley (8-0), LW #7 @ North Cedar
8. Van Meter (8-0), LW #8 @ DSM Christian
9. Clayton Ridge (7-1), LW #10 vs MFL Marmac
10.South O’Brien (7-1), LW (X) vs Western Christian

Class A
1. West Lyon (8-0), LW #1 @ Akron-Westfield
2. BGM (Brooklyn) (8-0), LW #2 @ #6 Pekin
3. Wapsie Valley (8-0), LW #3 vs Postville
4. AHST (Avoca) (8-0), LW #4 @ Underwood
5. AGWSR (9-0), LW #5 vs Prairie Valley
6. Pekin (7-1), LW #6 vs #2 BGM
7. Gladbrook-Reinbeck (6-2), LW #7 vs GMG
8. Algona Garrigan (6-2), LW #9 @ Lake Mills
9. Lisbon (6-2), LW #10 vs Lone Tree
10.Hinton (6-2), LW (X) vs Lawton-Bronson

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (8-0), LW #1 Idle
2. Don Bosco (8-0), LW #2 vs Northwood-Kensett
3. Newell-Fonda (8-0), LW #3 vs #6 West Bend-Mallard
4. Adair-Casey (8-0), LW #4 @ Coon Rapids-Bayard
5. Springville (8-0), LW #5 @ Midland (Wyoming)
6. West Bend-Mallard (9-0), LW #6 @ #3 Newell-Fonda
7. Janesville (7-1), LW #7 @ Riceville
8. Marcus MMC (7-1), LW #8 @ Kingsley-Pierson
9. Glidden-Ralston (7-1), LW #10 vs AR-WE-VA
10.River Valley (7-1), LW (X) @ Clay Central-Everly

 

Top copyright 2014 cmedia inc.