Radio Iowa High School Football Poll 10/28/13

RI200x200Facebook

October 28, 2013 By 

Class 4A
1. Dowling Catholic (9-0), LW #1 vs Sioux City West
2. Pleasant Valley (9-0), LW #2 vs Waterloo West
3. Ames (9-0), LW #3 vs Indianola
4. WDM Valley (7-2), LW #4 vs Sioux City North
5. Waukee (8-1), LW #5 vs DSM Hoover
6. Cedar Rapids Xavier (8-1), LW #6 vs Clinton
7. Davenport Assumption (8-1), LW #8 vs Davenport Central
8. Iowa City West (8-1), LW #9 vs Dubuque Hempstead
9. Urbandale (7-1), LW #10 vs Ankeny
10.Iowa City High (7-2), LW #7 vs Muscatine

Class 3A
1. Sioux City Heelan (9-0), LW #1 vs Creston
2. Clear Lake (9-0), LW #2 vs Ballard
3. Pella (9-0), LW #3 vs Fairfield
4. Decorah (9-0), LW #4 vs Central DeWitt
5. Harlan (8-1), LW #5 vs LeMars
6. Washington (8-1), LW #6 vs Carlisle
7. Dallas Center-Grimes (8-1), LW #9 vs Humboldt
8. Solon (8-1), LW #10 vs Western Dubuque
9. West Delaware (8-1), LW (X) vs Marion
10.Carroll (7-2), LW (X) vs Adel ADM

Class 2A
1. Carroll Kuemper (9-0), LW #2 vs Nevada
2. New Hampton (9-0), LW #5 vs Center Point-Urbana
3. Albia (9-0), LW #4 vs Louisa-Muscatine
4. Sioux Center (7-2), LW #8 vs Forest City
5. Waukon (8-1), LW #1 vs Monticello
6. Boyden-Hull/Rock Valley (8-1), LW #6 vs Garner-Hayfield/Ventura
7. Mediapolis (9-0), LW #7 vs PCM Monroe
8. West Marshall (8-1), LW #3 vs Clarinda
9. Spirit Lake (8-1), LW #4 vs MOC/Floyd Valley
10.Dyersville Beckman (7-2), LW (X) vs Hampton-Dumont

Class 1A
1. Iowa City Regina (9-0), LW #1 vs Tipton
2. Dike-New Hartford (9-0), LW #2 vs Sumner-Fredricksburg
3. Council Bluffs St. Albert (9-0), LW #3 vs Pella Christian
4. Fort Dodge St. Edmond (9-0), LW #5 vsa HMS Hartley
5. Wilton (8-1), LW #6 vs North Cedar
6. North Fayette Valley (8-1), LW #4 vs Hudson
7. Maquoketa Valley (9-0), LW #7 vs West Branch
8. Van Meter (9-0), LW #8 vs Treynor
9. Clayton Ridge (8-1), LW #9 vs Eddyville-Blakesburg
10.South O’Brien (8-1), LW #10 vs Sioux Central

Class A
1. West Lyon (9-0), LW #1 vs Mason City Newman
2. BGM (Brooklyn) (9-0), LW #2 vs Van Buren
3. Wapsie Valley (9-0), LW #3 vs Belle Plaine
4. AHST (Avoca) (9-0), LW #5 vs Guthrie Center
5. Algona Garrigan (7-2), LW #8 vs West Sioux
6. Gladbrook-Reinbeck (7-2), LW #7 vs Postville
7. Pekin (7-2), LW #6 vs Lone Tree
8. Lisbon (7-2), LW #9 vs Montezuma
9. AGWSR (9-1), LW #5 vs Lawton-Bronson
10.Hinton (7-2), LW #10 vs Prairie Valley

Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (8-0), LW #1 vs CAM Anita
2. Don Bosco (9-0), LW #2 vs Central Elkader
3. Newell-Fonda (9-0), LW #3 vs Remsen St. Mary’s
4. Adair-Casey (9-0), LW #4 vs Meskwaki
5. Springville (9-0), LW #5 vs Tripoli
6. Janesville (8-1), LW #7 vs Easton Valley
7. West Bend-Mallard (9-1), LW #6 vs Remsen-Union
8. Marcus MMC (8-1), LW #8 vs NE Hamilton
9. Glidden-Ralston (8-1), LW #9 vs Sidney
10.River Valley (8-1), LW #10 vs Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire

Top copyright 2014 cmedia inc.