Local News

Delaware County Fair Judging Results Day #1, Monday July 12

The 2021 Delaware County Fair kicked off on Monday, July 12th with our Conference Project Judging.  4-H and FFA members showed off their talents and skills with hundreds of projects from restored tractors to homemade bread.   Many projects are heading to the Iowa State Fair in August.  Those include:

Animals/Ag and Natural Resources

Maria Sperfslage

Dominic Davis

Arion Rave

Alternate—Karli Postel

            Alternate—Ryleigh Moriarity

Science, Engineering, and Technology

Sawyer Krogmann

Anthony March

Kaci Reth

Kael Gaul

Isabell Kruse

Tyler Hoeger

Alternate—Tyler Hoeger

            Alternate—Morgan Hoeger

Photography

Maci Putz

Anya Westhoff

Kaya Knipper

Maleah Demmer

Brianna Pirc

Andrew Salas

Carlee Smith

Kaitlyn Besler

Kate Wenger

Jenna Gerst

Grace Reth

Alternate—Addison Stoerp

            Alternate—Jonathan McGovern

Food and Nutrition

Anthony Gerst

Katherine Comley

Ila Fontaine

Rebekah Gogel

Maci Cook

Grace Helle

Maryn Hoefer

Alternate—Clay Gaul

            Alternate—Shelby Krogmann

Personal Development/Music/Health

Kaitlyn Besler

Joseph Gerst

Alternate—Maddie Hoeger

Alternate—RJ Helmrichs

Visual Arts

Emma Hogan

Ben Goedken

Maggie Domeyer

Ila Fontaine

Jenna Sperfslage

Paige Domeyer

Isabelle McGovern

Alternate—Maggie Domeyer

            Alternate—Ella Goedken

Home Improvement

Maggie Domeyer

Clay Gaul

Ila Fontaine

Molly Mullis

Lauren Krogmann

Kelly Snyder

Josie Goebel

Natalie Besler

Rylee Domeyer

Alternate—Jonathan McGovern

            Alternate—Natalie Besler

Child Develop/Clothing & Fashion/Sewing and Needle Arts/Consumer & Management/Other

Maci Cook

Rebekah Gogel

Caleb Stocks

Ila Fontaine

Alternate—Lydia Heims

            Alternate—Aleah Heims

Communication Poster

Annie Gulick

Lainey Knipper

Alternate—Isabelle McGovern

Results of the 2021 Dog show

Champion Pre-Novice A-Brett Uribe

Reserve Champion Pre-Novice A-Emma Reth

Champion Pre-Novice B -Mikayla Willenborg

Reserve Champion Pre-Novice B -Rachael Hoefer

Champion Graduate Novice-Makayla Gasper

Champion Agility On-Leash-Mikayla Willenborg

Champion Agility Off-Leash -Makayla Gasper

Champion Dog Showman -Racheal Hoefer

Monday afternoon and evening was our 4-H and FFA Horse Show winners included:

Champion PonyNatalie Beilby

Reserve Champion Pony–Sylvie Mersch

Champion Western Horse—Emerson Kremer

Reserve Champion Western Horse—Tracey Reth

Champion Non-Western Horse—Katie Schwartzhoff

Reserve Champion Non-Western Horse Gracyn Schutz

English Walk/Trot Level 1  Megan Beilby

English Walk/Trot Level 2  Malorie Putz

English Walk/Trot Level 3  Macie Putz

English Pleasure Class Level 1 –Megan Beilby

English Pleasure Class Level 2—Khloe Glew

(Glew Performance Horses)

English Pleasure Class Level 3—Macie Putz

English Equitation Level 1—Megan Beilby

English Equitation Level 2—Malorie Putz

English Equitation Level 3-Macie Putz

Open Walk/Trot Level 1—Megan Beilby

Open Walk/Trot Level 2—Khloe Glew

Open Walk/Trot Level 3—Macie Putz

Pony Western Pleasure Level 1—Azalea Verhulst

Pony Western Pleasure Level 2—Natalie Beilby

Western Pleasure Horse Level 1—Caleb Crane

Western Pleasure Horse Level 2—Khloe Glew

Western Pleasure Horse Level 3—Macie Putz

Western Horsemanship Level 1—Caleb Crane

Western Horsemanship Level 2—Khloe Glew

Western Horsemanship Level 3-Macie Putz

Ranch Rail Horse Level 1—Megan Beilby

Ranch Rail Horse Level 2—Katelyn Beilby

Ranch Rail Horse Level 3—Macie Putz

In-Hand Trail Level 1—Alaina Thier

In-Hand Trail Level 2—Khloe Glew

In-Hand Trail Level 3—Macie Putz

Trail Level 1—Alaina Thier

Trail Level 2—Khloe Glew

Trail Level 3—Macie Putz

Bareback Walk/Trot Level 1—Megan Beilby

Bareback Walk/Trot Level 2—Khloe Glew

Bareback Walk/Trot Level 3—Macie Putz

Tandem Bareback-Malorie Putz and Natalie Beilby

Egg & Spoon Level 1—Isabel Kluesner

Egg & Spoon Level 2—Khloe Glew

Egg & Spoon Level 3—Macie Putz

Pole Bending Level 1—Marley Wagnor

Pole Bending Level 2—Katie Schwarzhoff

Pole Bending Level 3-Brycelynn Hutchinson

Flag Race Level 1—Brianna Bluch

Flag Race Level 2—Malorie Putz

Flag Race Level 3—Macie Putz

Barrel Racing Level 1—Azalea Verhulst

Barrel Racing Level 2—Katie Schwarzhoff

Barrel Racing Level 3—Brycelynn Hutchinson

Handy Horse Level 1—Megan Beilby

Handy Horse Level 2—Sylvie Mersch

Handy Horse Level 3—Macie Putz

Champion Junior Horse Showman          Brianna Blush

Reserve Champion Junior Horse Showman—Megan Beilby

Champion Intermediate Horse Showman—Malorie Putz

Reserve Champion Intermediate Horse Showman—Natalie Beilby

Champion Senior Horse Showman         –Brycelynn Hutchinson

Reserve Champion Senior Horse Showman—Emerson Kremer

Champion Performance High Point Level 1—Megan Beilby

Reserve Champion Performance High Point Level 1—Brianna Blush

Champion Performance High Point Level 2—Khloe Glew

Reserve Champion Performance High Point Level 2—Natalie Beilby

Champion Performance High Point Level 3—Macie Putz

Reserve Champion Performance High Point Level 3—Brycelynn Hutchinson

Champion Speed High Point Level 1—Brianna Blush

Reserve Champion Speed High Point Level 1—Megan Beilby

Champion Speed High Point Level 2—Katie Schwartzhoff

Reserve Champion Speed High Point Level 2—Malorie Putz

Champion Speed High Point Level 3—Brycelynn Hutchinson

Reserve Champion Speed High Point Level 3   –Macie Putz

And wrapping up Monday was the Pen of 3 and Cow-Calf Show.  Results were….

Champion Pen of 3-Cody Monaghan

Reserve Champion Pen of 3-Caleb Krogmann

Champion Rate of Gain Pen-Caleb Krogmann

Champion Beef Carcass Live-Leah Funke

Champion Cow Calf Under 2 Years of Age-Olivia Hilby

Reserve Champion Cow Calf Under 2 Years of Age-Taylor Domeyer

Champion Mature Cow Calf-Logan Peyton

Reserve Champion Mature Cow Calf-Ben Lueck

Thank you to the many leaders, judges, members, and volunteers that helped make Monday a success.  Join us Today, Tuesday to catch the Pet, Poultry, Rabbit, Meat Goat, Sheep, and agronomy Shows.  Don’t forget to check out the Exhibit Hall from Noon-9:00 p.m. and visit the 4-H Foodstand! All of our Livestock Shows will be livestreamed on our Delaware County 4-H and ISU Extension and Outreach Delaware County pages.

ADVERTISEMENT
Back to top button