Wednesday’s Delaware County Fair 4-H & FFA Winners
Wednesday was a whirlwind day at the 2022 Delaware County Fair. ISU Extension & Outreach Delaware County hosted the Clover Kid Project showcase, the Dairy Goat & Cattle show and wrapped up with the Breeding Beef Show.
Over 40 Clover Kids participated in the Clover Kid Project Showcase. Clover Kids are members in Kindergarten through third grade. Exhibitors went on a club tour throughout the fairgrounds in the morning and got to meet with 4-Hers in the various livestock barns and the exhibit hall to see and learn about all of the 4-H project areas. Afterwards they brought their favorite project to the Fair and got the chance to talk to a judge about their project and what they learned.
Dairy Show
Champion Dairy Goat: Brianna Harter
Reserve Champion Dairy Goat: Amelia Schnieders
Champion Dairy Goat Showman: Amelia Schnieders
Junior Champion Holstein: Natalie Besler
Reserve Junior Champion Holstein: Bianka Ronnebaum
Junior Champion Ayrshire: Madalynn Arnold
Reserve Junior Champion Ayrshire: Haley Ronnebaum
Junior Champion Brown Swiss: Lane Domeyer
Reserve Junior Champion Brown Swiss: Chase Cannon
Junior Champion Guernsey: Caden Cannon
Reserve Junior Champion Guernsey: Audrey Kruse
Junior Champion Jersey : Kaci Arnold
Reserve Junior Champion Jersey: Cael Cannon
Junior Champion Milking Shorthorn: Haley Davis
Reserve Junior Champion Milking Shorthorn: Conner Davis
Junior Champion Crossbred: Emma Brockhohn
Reserve Junior Champion Crossbred: Maci Cook
Dairy Supreme Junior Champion: Madelynn Arnold
Reserve Dairy Supreme Junior Champion: Lane Domeyer
2021 Dairy Record Book Intermediate: Tyler Hoeger
2021 Champion Dairy Herdsman: Lane Domeyer
2021 Reserve Champion Dairy Herdsman: Sarah Goedken
Champion Holstein: Lane Domeyer
Reserve Champion Holstein: Lane Domeyer
Champion Ayrshire: Chase Cannon
Reserve Champion Ayrshire: Haley Ronnebaum
Champion Brown Swiss: Madelynn
Reserve Champion Brown Swiss: Dannielle Burkle
Champion Guernsey: Caden Cannon
Reserve Champion Guernsey: Audrey Kruse
Champion Jersey: Courtney Goedken
Reserve Champion Jersey: Wesley Helle
Champion Milking Shorthorn: Connor Davis
Reserve Champion Milking Shorthorn: Hailey Davis
Champion Crossbred: Courtney Goedken
Reserve Champion Crossbred: Allison Hogan
Champion Dairy Supreme: Chase Cannon
Reserve Champion Dairy Supreme: Courtney Goedken
Best Udder Cow in Show: Chase Cannon
Reserve Best Udder Cow in Show: Lane Domeyer
First Place Holstein Dairy Herd : Lane Domeyer
First Place Ayrshire Dairy Herd: Haley Ronnebaum
First Place Milking Shorthorn Dairy Herd: Connor Davis
First Place Crossbred Dairy Herd: Emma Brockhohn
Champion Junior Showman: Chase Cannon
Reserve Champion Junior Showman: Bryce Kremer
Champion Intermediate Showman: Madelynn Arnold
Reserve Champion Intermediate Showman: Aden Kruse
Champion Senior Showman: Lane Domeyer
Reserve Champion Senior Showman : Haylee Ronnebaum
Outstanding Dairy Exhibitor: Lane Domeyer
Senior Dairy Exhibitors-Future Dairy Promoter Award Winners
Lane Domeyer
Courtney Goedken
Isabell Kruse
Breeding Beef Heifer Show
Champion Black Angus Heifer: Charlie Rave
Reserve Champion Black Angus Heifer: Maddie Deutmeyer
Champion Red Angus Beef Heifer: Taylor Domeyer
Reserve Champion Red Angus Beef Heifer: Rylee Domeyer
Champion Gelbvieh Balancer Beef Heifer: Trinity Goedken
Reserve Champion Gelbvieh Balancer Beef Heifer: Xander Goedken
Champion Hereford Beef Heifer: Teagan Langel
Reserve Champion Hereford Beef Heifer: Annistan Langel
Champion MaineTainer Beef Heifer: Jayden Peyton
Reserve Champion MaineTainer Beef Heifer: Miley Walz
Champion Simmental Beef Heifer: Shane Stansberry
Reserve Champion Simmental Beef Heifer: Ben Lueck
Champion Foundation Simmental Breeding Heifer: Chloe Peyton
Reserve Champion Foundation Simmental Breeding Heifer: Nathanial Gaul
Champion Purebred Beef Heifer—Other Breeds: Logan Peyton
Reserve Champion Purebred Beef Heifer—Other Breeds: Clayton Davis
Champion Crossbred Beef Heifer: Lexi Krogmann
Reserve Champion Crossbred Beef Heifer: Ruby Dolan
Champion Bred & Raised Aberdeen Beef Heifer: Clayton Davis
Reserve Champion Bred & Raised Aberdeen Beef Heifer: Brady Davis
Champion Bred & Raised Black Angus Beef Heifer: Cooper Eschen
Reserve Champion Bred & Raised Black Angus Beef Heifer: Maddie Deutmeyer
Champion Bred & Raised Red Angus Beef Heifer: Rylee Domeyer
Reserve Champion Bred & Raised Red Angus Beef Heifer: Cooper Eschen
Champion Bred & Raised Beef Heifer-Other Breeds: Addison Krogamann
Reserve Champion Bred & Raised Beef Heifer-Other Breeds: Lauren Krogmann
Champion Bred & Raised Crossbred Beef Heifer: Sydney Shover
Reserve Champion Bred & Raised Crossbred Beef Heifer: Owen Neuhaus
Champion Bred & Raised Breeding Beef Heifer: Addison Krogmann
Reserve Champion Bred & Raised Breeding Beef Heifer: Sydney Shover
Supreme Champion Breeding Heifer: Chloe Peyton
Reserve Supreme Champion Breeding Heifer: Lexi Krogmann
Champion County Raised Beef Heifer: Ruby Dolan
Breeder of Champion County Raised Breeding Beef Heifer: Mike Loecke
Champion Junior Breeding Beef Showman: Charlie Rave
Reserve Champion Junior Breeding Beef Showman: Ruby Dolan
Champion Intermediate Breeding Beef Showman: Miley Walz
Reserve Champion Intermediate Breeding Beef Showman: Addison Krogmann
Champion Senior Breeding Beef Showman: Jayden Peyton
Reserve Champion Senior Breeding Beef Showman: Logan Peyton
Thursday at the fair features the Market Beef show, as well as Working Exhibits. A full schedule of events can be found at delawarecofair.com.