Radio Iowa Football Poll Week #2

Radio Iowa High School Football Poll 9/1/14

Class 4A
1. Dowling Catholic (1-0), LW #1 @Urbandale
2. Waukee (1-0), LW #2 @ Southeast Polk
3. Bettendorf (1-0), LW #3 vs Iowa City High
4. Cedar Rapids Washington (1-0), LW #5 @ CR Kennedy (Thur)
5. Cedar Falls (1-0), LW #9 vs Ames
6. Ankeny Centennial (1-0), LW #10 vs DSM Roosevelt
7. North Scott (1-0), LW (X) vs Clinton
8. WDM Valley (0-1), LW #4 vs #10 Iowa City West
9. Johnston (1-0), LW (X) vs Ankeny
10.Iowa City West (1-0), LW (X) @ #10 WDM Valley

Class 3A

1. Cedar Rapids Xavier (0-1), LW #1 @ #9 Assumption (Thur)
2. Pella (1-0), LW #4 vs #10 Dallas Center-Grimes
3. West Delaware (1-0), LW #7 @ Maquoketa
4. Harlan (1-0), LW #6 vs Carroll
5. Waverly-Shell Rock (1-0), LW #9 vs Mason City
6. Solon (1-0), LW (X) @ Mount Vernon
7. Humboldt (1-0), LW #10 vs Garner-Hayfield/Ventura
8. Sioux City Heelan (0-1), LW #2 vs 2A #6 Central Lyon/GLR
9. Davenport Assumption (0-1), LW #3 vs #1 Xavier (Thur)
10.Dallas Center-Grimes (1-0), LW #8 @ #2 Pella

Class 2A

1. Clear Lake (1-0), LW #1 vs Webster City
2. New Hampton (1-0), LW #2 @ Charles City
3. Sioux Center (1-0), LW #3 vs Boyden-Hull/Rock Valley
4. Spirit Lake (1-0), LW #4 @ Forest City
5. Cascade (1-0), LW #5 @ 1A #1 Iowa City Regina
6. Central Lyon/GLR (1-0), LW #6 @ 3A #8Sioux City Heelan
7. Williamsburg (1-0), LW #7 vs Grinnell
8. North Fayette Valley (1-0), LW #8 @ North Fayette Valley
9. Mediapolis (1-0), LW #9 @ Mount Pleasant
10.Albia (1-0), LW #10 @ Fairfield

Class 1A

1. Iowa City Regina (0-1), LW #1 vs 2A #5 Cascade
2. South Winneshiek (1-0), LW #2 vs A #6 Wapsie Valley
3. Fort Dodge St. Edmond (1-0), LW #3 vs Mason City Newman
4. Dike-New Hartford (1-0), LW #5 vs A #10 Gladbrook-Reinbeck
5. West Branch (1-0), LW #6 vs West Liberty
6. Ogden (1-0), LW #7 vs Des Moines Christian
7. St. Ansgar (1-0), LW #9 vs Osage
8. Manson NW Webster (1-0), LW (X) @ Panorama
9. IKM-Manning (1-0), LW (X) @ Audubon
10.North Cedar (1-0), LW (X) vs Lisbon

Class A

1. Council Bluffs St. Albert (1-0), LW #1 vs Treynor
2. Maquoketa Valley (1-0), LW #2 @ Monticello
3. AGWSR (Ackley) (1-0), LW #4 @ Hudson
4. Nashua-Plainfield (1-0), LW #6 vs Denver
5. Pekin (1-0), LW #7 @ Sigourney-Keota
6. Wapsie Valley (1-0), LW #9 @ 1A #2 South Winneshiek
7. Algona Garrigan (0-1), LW #8 vs Pocahontas
8. Lawton-Bronson (1-0), LW #10 vs OA/BCIG
9. Logan-Magnolia (1-0), LW (X) @ Underwood
10.Gladbrook-Reinbeck (0-1), LW #3 @ 1A #4 Dike-New Hartford

Eight-Man

1. Don Bosco (1-0), LW #1 @ Springville
2. Fremont-Mills (1-0), LW #2 vs Boyer Valley
3. Janesville (1-0), LW #3 vs Central City
4. Exira/EHK (1-0), LW #4 vs CAM Anita
5. Marcus MMC (1-0), LW #5 vs Coon Rapids-Bayard
6. Melcher-Dallas (1-0), LW #6 vs Guthrie Center
7. East Mills (1-0), LW #7 vs West Harrison
8. HLV (Victor) (1-0), LW #8 @ Midland (Wyoming)
9. Glidden-Ralston (1-0), LW #10 @ Laurens-Marathon
10.Central (Elkader) (1-0), LW (X) vs Dunkerton