Latest Radio Iowa Football Poll

Radio Iowa High School Football Poll 9/8/14

Class 4A
1. Dowling Catholic (2-0), LW #1 vs #2 Waukee
2. Waukee (2-0), LW #2 @ #1 Dowling
3. Bettendorf (2-0), LW #3 @ Pleasant Valley
4. Cedar Rapids Washington (2-0), LW #4 vs Iowa City West
5. Ankeny Centennial (2-0), LW #6 @ Ankeny
6. North Scott (2-0), LW #7 vs C.R. Kennedy
7. WDM Valley (1-1), LW #8 @ S.E. Polk
8. Johnston (2-0), LW #9 @ Urbandale
9. Sioux City East (2-0), LW (X) vs Sioux City North
10.Linn-Mar (2-0), LW (X) @ Clinton

Class 3A

1. Cedar Rapids Xavier (1-1), LW #1 vs #5 Solon
2. Pella (2-0), LW #2 @ Oskaloosa
3. West Delaware (2-0), LW #3 @ #4 Waverly-Shell Rock
4. Waverly-Shell Rock (2-0), LW #6 vs #3 West Delaware
5. Solon (2-0), LW #6 @ #1 Xavier
6. Humboldt (2-0), LW #7 @ Boone
7. Sioux City Heelan (1-1), LW #8 @ Denison-Schleswig
8. Carroll (2-0), LW (X) @ Webster City
9. Gilbert (2-0), LW (X) vs Perry
10.Newton (2-0), LW (X) @ Grinnell

Class 2A

1. Clear Lake (2-0), LW #1 @ Osage
2. New Hampton (2-0), LW #2 vs Waterloo Columbus
3. Sioux Center (2-0), LW #3 @ Cherokee
4. Spirit Lake (2-0), LW #4 @ #8 Central Lyon
5. Williamsburg (2-0), LW #7 @ #7 Mediapolis
6. North Fayette Valley (2-0), LW #8 at Center Point-Urbana
7. Mediapolis (2-0), LW #9 vs #5 Williamsburg
8. Central Lyon/GLR (1-1), LW #6 vs #4 Spirit Lake
9. Albia (2-0), LW #10 vs Pella Christian
10.Hampton-Dumont (2-0), LW (X) vs South Hardin

Class 1A

1. Iowa City Regina (1-1), LW #1 vs Sigourney-Keota
2. South Winneshiek (2-0), LW #2 vs MFL MarMac
3. Fort Dodge St. Edmond (2-0), LW #3 @ #7 Manson/NW Webster
4. West Branch (2-0), LW #5 vs West Burlington
5. Ogden (2-0), LW #6 @ Van Meter
6. St. Ansgar (2-0), LW #7 vs Lake Mills
7. Manson/NW Webster (2-0), LW #8 vs #3 St. Edmond
8. IKM-Manning (2-0), LW #9 vs Treynor
9. North Cedar (2-0), LW #10 @ Alburnett
10.Clayton Ridge (2-0), LW (X) vs Jesup

Class A

1. Council Bluffs St. Albert (2-0), LW #1 @ #7 Logan-Magnolia
2. Maquoketa Valley (2-0), LW #2 vs East Buchanan
3. AGWSR (Ackley) (2-0), LW #3 @ Grundy Center
4. Nashua-Plainfield (2-0), LW #4 @ #6 Garrigan
5. Pekin (2-0), LW #5 vs Danville
6. Algona Garrigan (1-1), LW #7 vs #4 Nashua-Plainfield
7. Logan-Magnolia (2-0), LW #9 vs #1 St. Albert
8. Gladbrook-Reinbeck (1-1), LW #10 @ BCLUW
9. Wapsie Valley (1-1), LW #6 vs North Tama
10.Montezuma (2-0), LW (X) vs GMG (Garwin)

Eight-man

1. Don Bosco (2-0), LW #1 vs vs Grand View Christian
2. Fremont-Mills (2-0), LW #2 vs Sidney
3. Janesville (2-0), LW #3 @ Riceville
4. Exira/EHK (2-0), LW #4 @ River Valley
5. East Mills (2-0), LW #7 vs Nishnabotna
6. HLV (Victor) (2-0), LW #8 vs Dunkerton
7. Central Elkader (2-0), LW #10 vs Springville
8. Glidden-Ralston (2-0), LW #9 @ Ankeny Christian Academy
9. Coon Rapids-Bayard (2-0), LW (X) @ Guthrie Center
10.Turkey Valley (2-0), LW (X) vs Lansing Kee