Vinton-Shellsburg Cross Country Invite Results

1 Vinton-Shellsburg
2 West Delaware
3 Benton Community
4 Durant
5 South Tama County
6 Independence
7 Union
Incomplete Teams: Belle Plaine, Columbus Catholic

Place Score Name School Time Pace mpm
1 1 Lily Horst, JR Vinton-Shellsburg 15:37 6:17/M
2 2 Shae McEnany, SR Independence 15:39 6:18/M
3 3 Bristi Gerber, JR Vinton-Shellsburg 16:35 6:41/M
4 4 Alyssa Williams, JR Durant 16:47 6:45/M
5 5 Payton Leonard, SR Vinton-Shellsburg 16:53 6:48/M
6 6 Kaitlin Pauls, SR West Delaware 17:23 7:00/M
7 7 Janna Utter, JR West Delaware 17:32 7:03/M
8 8 Elisabeth Davis, FR Vinton-Shellsburg 17:40 7:07/M
9 9 Allison Yuska, SO South Tama County 17:49 7:10/M
10 10 Carma Armstrong, SO Benton Community 17:59 7:14/M
11 11 Hannah Gaffney, SR West Delaware 18:07 7:17/M
12 12 Brooke Theile, SR Union 18:15 7:20/M
13 13 Cassie Kenney, FR Vinton-Shellsburg 18:20 7:23/M
14 14 Isabelle Tyynismaa, JR South Tama County 18:23 7:24/M
15 15 Ellen Mattice, SR West Delaware 18:26 7:25/M
16 16 Allison Jensen, SO Benton Community 18:27 7:25/M
17 Mary Funk, FR Columbus Catholic 18:38 7:30/M
18 17 Kinsey Gudenkauf, SO West Delaware 18:41 7:31/M
19 18 Dawne Schminke, SR Vinton-Shellsburg 18:46 7:33/M
20 19 Megan McGovern, SR Benton Community 18:48 7:34/M
21 20 Macy Klein, SO West Delaware 18:54 7:36/M
22 21 Janey Botkins, JR Durant 18:56 7:37/M
23 22 Anna Hagen, SR Benton Community 18:59 7:38/M
24 23 Jaicee Lyons, SO Benton Community 19:00 7:39/M
25 24 Libby Clark, SO Benton Community 19:02 7:40/M
26 25 Samantha Fusco, JR Durant 19:02 7:40/M
27 26 Annika Schmidt, JR Vinton-Shellsburg 19:09 7:42/M
28 27 Jensen Vodochodsky, SO South Tama County 19:25 7:49/M
29 28 Lauren Yuska, SO South Tama County 19:31 7:51/M
30 29 Morgan Barnard, JR Benton Community 19:43 7:56/M
31 30 Madison Howe, SO Durant 19:46 7:57/M
32 31 Aubrey Doerscher, FR Durant 19:53 8:00/M
33 32 Maria Crawford, FR Independence 20:01 8:03/M
34 33 Kaityn Helgeson, JR Union 20:19 8:10/M
35 34 MacI McLaughlin, SO Union 20:26 8:13/M
36 35 Emily Mundt, JR Durant 20:29 8:14/M
37 36 Mallory Thede, SO South Tama County 20:39 8:18/M
38 37 Katie Steffen, SO West Delaware 20:41 8:19/M
39 38 Grace Bertelli, SO Independence 20:58 8:26/M
40 39 Kaitlin Holschlag, SO Union 21:05 8:29/M
41 40 Amber Rottinghaus, SR Union 21:15 8:33/M
42 41 Taylor Lynch, SR Independence 21:41 8:43/M
43 Emilee Bean, SR Belle Plaine 21:49 8:47/M
44 42 Courtney Anderson, SO South Tama County 21:51 8:47/M
45 43 Susan Graves, SO Durant 21:52 8:48/M
46 Kyndall Roberts, FR Columbus Catholic 22:40 9:07/M
47 44 Kaylee Eilers, JR Independence 22:48 9:10/M
48 Lauren Dunlay, SR Columbus Catholic 23:04 9:17/M
49 Kayla Toennies, SR Belle Plaine 23:22 9:24/M
50 45 Monica Crawford, SR Independence 23:28 9:26/M
51 Maria Roche, SR Columbus Catholic 24:14 9:45/M
52 Elyse Striegel, FR Belle Plaine 25:16 10:10/M

Place 1 Vinton-Shellsburg Time Spread = 2:43 Ave Time = 17:01 Score = 30
Place
Name

Time Pace mpm
1 Lily Horst, JR 15:37 6:17
3 Bristi Gerber, JR 16:35 6:41
5 Payton Leonard, SR 16:53 6:48
8 Elisabeth Davis, FR 17:40 7:07
13 Cassie Kenney, FR 18:20 7:23
18 Dawne Schminke, SR 18:46 7:33
26 Annika Schmidt, JR 19:09 7:42
Place 2 West Delaware Time Spread = 1:18 Ave Time = 18:02 Score = 56
Place
Name

Time Pace mpm
6 Kaitlin Pauls, SR 17:23 7:00
7 Janna Utter, JR 17:32 7:03
11 Hannah Gaffney, SR 18:07 7:17
15 Ellen Mattice, SR 18:26 7:25
17 Kinsey Gudenkauf, SO 18:41 7:31
20 Macy Klein, SO 18:54 7:36
37 Katie Steffen, SO 20:41 8:19
Place 3 Benton Community Time Spread = 1:00 Ave Time = 18:39 Score = 90
Place
Name

Time Pace mpm
10 Carma Armstrong, SO 17:59 7:14
16 Allison Jensen, SO 18:27 7:25
19 Megan McGovern, SR 18:48 7:34
22 Anna Hagen, SR 18:59 7:38
23 Jaicee Lyons, SO 19:00 7:39
24 Libby Clark, SO 19:02 7:40
29 Morgan Barnard, JR 19:43 7:56
Place 4 Durant Time Spread = 3:07 Ave Time = 18:53 Score = 111
Place
Name

Time Pace mpm
4 Alyssa Williams, JR 16:47 6:45
21 Janey Botkins, JR 18:56 7:37
25 Samantha Fusco, JR 19:02 7:40
30 Madison Howe, SO 19:46 7:57
31 Aubrey Doerscher, FR 19:53 8:00
35 Emily Mundt, JR 20:29 8:14
43 Susan Graves, SO 21:52 8:48
Place 5 South Tama County Time Spread = 2:50 Ave Time = 19:09 Score = 114
Place
Name

Time Pace mpm
9 Allison Yuska, SO 17:49 7:10
14 Isabelle Tyynismaa, JR 18:23 7:24
27 Jensen Vodochodsky, SO 19:25 7:49
28 Lauren Yuska, SO 19:31 7:51
36 Mallory Thede, SO 20:39 8:18
42 Courtney Anderson, SO 21:51 8:47
Place 6 Independence Time Spread = 7:09 Ave Time = 20:13 Score = 157
Place
Name

Time Pace mpm
2 Shae McEnany, SR 15:39 6:18
32 Maria Crawford, FR 20:01 8:03
38 Grace Bertelli, SO 20:58 8:26
41 Taylor Lynch, SR 21:41 8:43
44 Kaylee Eilers, JR 22:48 9:10
45 Monica Crawford, SR 23:28 9:26
Place 7 Union Time Spread = 3:00 Ave Time = 20:16 Score = 158
Place
Name

Time Pace mpm
12 Brooke Theile, SR 18:15 7:20
33 Kaityn Helgeson, JR 20:19 8:10
34 MacI McLaughlin, SO 20:26 8:13
39 Kaitlin Holschlag, SO 21:05 8:29
40 Amber Rottinghaus, SR 21:15 8:33

Incomplete Teams:
Belle Plaine
Place
Name

Time Pace
43 Emilee Bean, SR 21:48.76 8:47
49 Kayla Toennies, SR 23:22.05 9:24
52 Elyse Striegel, FR 25:16.31 10:10
Columbus Catholic
Place
Name

Time Pace
17 Mary Funk, FR 18:37.95 7:30
46 Kyndall Roberts, FR 22:39.69 9:07
48 Lauren Dunlay, SR 23:04.08 9:17
51 Maria Roche, SR 24:14.01 9:45

Boys results:

1 Vinton-Shellsburg 1 3 6 8 10 12 24

28

18:22 1:24
2 Benton Community 11 14 18 19 20 21 36

82

19:30 0:35
3 West Delaware 5 16 22 23 27 37 38

93

19:32 1:32
4 Columbus Catholic 4 15 17 25 33 42 45

94

19:35 2:08
5 Union 9 13 29 32 34 39 43

117

19:52 1:42
6 South Tama County 2 28 30 44 50 51

154

20:24 4:46
7 Durant 7 31 35 46 53 54 55

172

21:19 6:40
8 Independence 26 40 41 47 48 49 52

202

21:13 1:50


Incomplete Teams: Belle Plaine 

Place Score Name School Time Pace mpm
1 1 Derek Dinderman, SR Vinton-Shellsburg 17:35 5:40/M
2 2 Blake Keller, SO South Tama County 17:40 5:41/M
3 3 Jordan Evans, SR Vinton-Shellsburg 18:04 5:49/M
4 4 Lucas Kern, SR Columbus Catholic 18:27 5:56/M
5 5 Logan Reilly, SR West Delaware 18:27 5:56/M
6 6 Cole Tharp, FR Vinton-Shellsburg 18:30 5:57/M
7 7 Joey Tobin, JR Durant 18:32 5:58/M
8 8 Jonah Blix, JR Vinton-Shellsburg 18:44 6:02/M
9 9 Derek Holschlag, SO Union 18:55 6:05/M
10 10 Cole Smith, SO Vinton-Shellsburg 18:59 6:07/M
11 11 Ben Haerther, SR Benton Community 19:09 6:10/M
12 12 Kyle Schemmel, SR Vinton-Shellsburg 19:09 6:10/M
13 13 Max Thomsen, SR Union 19:16 6:12/M
14 14 Adison Steinford, SO Benton Community 19:16 6:12/M
15 15 Isaac Squires, JR Columbus Catholic 19:22 6:14/M
16 16 Noah Crumpton, FR West Delaware 19:22 6:14/M
17 17 Luke Pranger, SO Columbus Catholic 19:33 6:17/M
18 18 Keaton Kline, JR Benton Community 19:38 6:19/M
19 19 Eli Miller, JR Benton Community 19:44 6:21/M
20 20 Trevor Hartz, SR Benton Community 19:44 6:21/M
21 21 Zach Steffen, JR Benton Community 19:48 6:23/M
22 22 Brady Carroll, FR West Delaware 19:56 6:25/M
23 23 Ty Cassutt, SR West Delaware 19:56 6:25/M
24 24 Mitchell Ternus, SR Vinton-Shellsburg 19:57 6:25/M
25 25 Jake Nemmers, JR Columbus Catholic 19:58 6:26/M
26 26 Ryan Adams, SO Independence 19:59 6:26/M
27 27 Christian Schneiders, JR West Delaware 20:00 6:26/M
28 28 Robert Tyynismaa, SR South Tama County 20:02 6:27/M
29 29 Caleb Larison, SR Union 20:03 6:27/M
30 30 Trevor Yuska, SR South Tama County 20:07 6:28/M
31 31 Nate Prunchak, SO Durant 20:26 6:35/M
32 32 Isaiah Williams, SO Union 20:28 6:35/M
33 33 Adam Funk, SO Columbus Catholic 20:35 6:38/M
34 34 Trevor McLaughlin, SR Union 20:37 6:38/M
35 Joe Eichorn, FR Belle Plaine 20:37 6:38/M
36 35 Sam Madsen, SR Durant 20:39 6:39/M
37 36 Austin Mills, SR Benton Community 20:43 6:40/M
38 37 Keegan Kolbet, FR West Delaware 20:58 6:45/M
39 38 Isaac Johnson, SO West Delaware 20:59 6:45/M
40 39 Jon Hellman, JR Union 21:06 6:47/M
41 40 Cole Turner, SO Independence 21:15 6:50/M
42 41 Joey Zieser, SO Independence 21:15 6:51/M
43 42 Corey MacK, SO Columbus Catholic 21:29 6:55/M
44 43 Grant Mullen, SR Union 21:41 6:59/M
45 44 Nathan Weiss, SO South Tama County 21:45 7:00/M
46 45 Sam Goldsbury, SR Columbus Catholic 21:47 7:01/M
47 46 Tony Fredrichs, SO Durant 21:47 7:01/M
48 47 Ross Thedens, JR Independence 21:48 7:01/M
49 48 Mitch Ohl, JR Independence 21:49 7:01/M
50 49 Ryan Hansen, SR Independence 22:20 7:11/M
51 50 Chase Brannen, FR South Tama County 22:26 7:13/M
52 51 Britton Waldo, JR South Tama County 22:35 7:16/M
53 Will Mengler, JR Belle Plaine 22:39 7:18/M
54 Andy Winkie, FR Belle Plaine 23:31 7:34/M
55 52 Taylor Wulfekuhle, SR Independence 23:51 7:41/M
56 53 Carter Voelkers, FR Durant 25:12 8:07/M
57 54 Isaiah Van Dusen, SO Durant 26:47 8:37/M
58 55 Michael Arp, SR Durant 26:53 8:39/M



Place 1 Vinton-Shellsburg Time Spread = 1:24 Ave Time = 18:22 Score = 28
Place  

Name

Time Pace mpm
1 Derek Dinderman, SR 17:35 5:40
3 Jordan Evans, SR 18:04 5:49
6 Cole Tharp, FR 18:30 5:57
8 Jonah Blix, JR 18:44 6:02
10 Cole Smith, SO 18:59 6:07
12 Kyle Schemmel, SR 19:09 6:10
24 Mitchell Ternus, SR 19:57 6:25
Place 2 Benton Community Time Spread = 0:35 Ave Time = 19:30 Score = 82
Place  

Name

Time Pace mpm
11 Ben Haerther, SR 19:09 6:10
14 Adison Steinford, SO 19:16 6:12
18 Keaton Kline, JR 19:38 6:19
19 Eli Miller, JR 19:44 6:21
20 Trevor Hartz, SR 19:44 6:21
21 Zach Steffen, JR 19:48 6:23
36 Austin Mills, SR 20:43 6:40
Place 3 West Delaware Time Spread = 1:32 Ave Time = 19:32 Score = 93
Place  

Name

Time Pace mpm
5 Logan Reilly, SR 18:27 5:56
16 Noah Crumpton, FR 19:22 6:14
22 Brady Carroll, FR 19:56 6:25
23 Ty Cassutt, SR 19:56 6:25
27 Christian Schneiders, JR 20:00 6:26
37 Keegan Kolbet, FR 20:58 6:45
38 Isaac Johnson, SO 20:59 6:45
Place 4 Columbus Catholic Time Spread = 2:08 Ave Time = 19:35 Score = 94
Place  

Name

Time Pace mpm
4 Lucas Kern, SR 18:27 5:56
15 Isaac Squires, JR 19:22 6:14
17 Luke Pranger, SO 19:33 6:17
25 Jake Nemmers, JR 19:58 6:26
33 Adam Funk, SO 20:35 6:38
42 Corey MacK, SO 21:29 6:55
45 Sam Goldsbury, SR 21:47 7:01
Place 5 Union Time Spread = 1:42 Ave Time = 19:52 Score = 117
Place  

Name

Time Pace mpm
9 Derek Holschlag, SO 18:55 6:05
13 Max Thomsen, SR 19:16 6:12
29 Caleb Larison, SR 20:03 6:27
32 Isaiah Williams, SO 20:28 6:35
34 Trevor McLaughlin, SR 20:37 6:38
39 Jon Hellman, JR 21:06 6:47
43 Grant Mullen, SR 21:41 6:59
Place 6 South Tama County Time Spread = 4:46 Ave Time = 20:24 Score = 154
Place  

Name

Time Pace mpm
2 Blake Keller, SO 17:40 5:41
28 Robert Tyynismaa, SR 20:02 6:27
30 Trevor Yuska, SR 20:07 6:28
44 Nathan Weiss, SO 21:45 7:00
50 Chase Brannen, FR 22:26 7:13
51 Britton Waldo, JR 22:35 7:16
Place 7 Durant Time Spread = 6:40 Ave Time = 21:19 Score = 172
Place  

Name

Time Pace mpm
7 Joey Tobin, JR 18:32 5:58
31 Nate Prunchak, SO 20:26 6:35
35 Sam Madsen, SR 20:39 6:39
46 Tony Fredrichs, SO 21:47 7:01
53 Carter Voelkers, FR 25:12 8:07
54 Isaiah Van Dusen, SO 26:47 8:37
55 Michael Arp, SR 26:53 8:39
Place 8 Independence Time Spread = 1:50 Ave Time = 21:13 Score = 202
Place  

Name

Time Pace mpm
26 Ryan Adams, SO 19:59 6:26
40 Cole Turner, SO 21:15 6:50
41 Joey Zieser, SO 21:15 6:51
47 Ross Thedens, JR 21:48 7:01
48 Mitch Ohl, JR 21:49 7:01
49 Ryan Hansen, SR 22:20 7:11
52 Taylor Wulfekuhle, SR 23:51 7:41


    Incomplete Teams: 

Belle Plaine
Place  

Name

Time Pace
35 Joe Eichorn, FR 20:36.81 6:38
53 Will Mengler, JR 22:39.39 7:18
54 Andy Winkie, FR 23:31.39 7:34