WaMaC All Conference VB Teams Announced

East Division All WaMaC Volleyball Team:

* Unanimous Selection

1st Team:

*Emily Thole, So, West Delaware

*Carlee Ketchum, Jr, West Delaware

*Jordan Smith, Sr, Solon

*Jordan Runge, Sr, Solon

Addison Brooks, Jr, West Delaware

Morgan Melchert, Sr, Mount Vernon

Kaitlyn Volesky, So, Mount Vernon

Brooke Klostermann, Sr, Beckman Catholic

Megan Maahs, Jr, Western Dubuque

2nd Team:

*Kristen Wegmann, Jr, West Delaware

*Taylor Nearad, Sr, Solon

*Emma Cochrane, Sr, Mount Vernon

Bridget Hoffmann, Jr, West Delaware

Haley Morrison, Sr, West Delaware

Reed McCarty, Sr, Solon

Libby Ryan, So, Mount Vernon

Lindsay Althoff, Sr, Beckman Catholic

Jenna Holtz, Sr, Maquoketa

Honorable Mention:

Riley Hinz, So, Anamosa

Alexis Bowers, Jr, Anamosa

Blair Klostermann, Sr, Beckman Catholic

Kylie Bildstein, So, Beckman Catholic

Mackenzie Kuehn, Sr, Central-DeWitt

Amanda Brainerd, Jr, Central-DeWitt

Sarah Skladzien, Sr, Maquoketa

Rachel Bullock, Sr, Maquoketa

Alli Platte, Sr, Mount Vernon

Sydney Meeker, So, Mount Vernon

Grace McCarty, So, Solon

Grace Keith, Fr, Solon

Jade Putz, So, West Delaware

Marly Boies, Sr, West Delaware

Ashley Botsford, Sr, Western Dubuque

Addie Koerperich, Sr, Western Dubuque

Coach of the Year:

Brett Mather, West Delaware

West Division All WaMaC Volleyball Team

* Unanimous Selection

1st Team:

*Abigail Phillips, Sr, Marion

*Amanda Sahm, Sr, Marion

*Kaitlyn Niedert, So, Independence

*Natalie Brimeyer, Sr, Clear Creek-Amana

Alyssa Thomas, Jr, Marion

Shelby Lehman, Sr, Independence

Alyssa Weldon, Jr, Clear Creek-Amana

Claire Simmons, Sr, Williamsburg

Arika Wooldridge, Jr, Center Point-Urbana

2nd Team:

*Olivia Frazier, Jr, Marion

*Alyssa Hawkins, Sr, Independence

*Caitlin Kruckenberg, Sr, Vinton-Shellsburg

Isabella Sade, So, Marion

Megann Kinseth, Sr, Independence

Lauren Stopko, Sr, Clear Creek-Amana

Ashley Prusha, Jr, Clear Creek-Amana

Melissa Miller, Sr, Williamsburg

Haley Weideman, Jr, Center Point-Urbana

Honorable Mention:

Haley Schulte, Sr, Benton Community

Alex Timmerman, Sr, Benton Community

Abigail Weideman, Fr, Center Point-Urbana

Keeley Kinsella, Jr, Center Point-Urbana

Hanna Stokes, Sr, Clear Creek Amana

Suzi Grover, Sr, Independence

Brittany Larsen, Jr, Independence

Tanea Westhoff, So, Marion

Johanna Steggall, Sr, Marion

Kathleen Steffen, Sr, Vinton-Shellsburg

Anna Sagan, Jr, Vinton-Shellsburg

Kelsa Berkland, Sr, Williamsburg

Lauren Schropp, Sr, Williamsburg

Coach of the Year:

Roxanne Paulsen, Marion