Delaware Co. Fair Results from 4-H/FFA Livestock Shows

4-H and FFA members participated in livestock shows and judging at the 2017 Delaware County Fair, which was held July 10th – 17th.  Those receiving a trophy for their livestock exhibit at the fair are listed below.  Congratulations to all of the exhibitors at the Delaware County Fair!

Agronomy: Champion Corn: Laura Drummy; Champion Soybeans: Seth Deutmeyer.

Beef: Champion Black Angus Heifer: Macy Klein; Reserve Champion Black Angus Heifer: Ben Lueck; Champion Maine-Tainer Heifer: Mason Gillihan; Reserve Champion Maine-Tainer Heifer: Logan Peyton; Champion Simmental Heifer: Ryan Hilby; Reserve Champion Simmental Heifer: Josh Hilby; Champion Foundation Simmental Heifer: Alexis Krogmann; Reserve Champion Foundation Simmental Heifer: Carter Peyton; Champion Shorthorn Heifer: Gabriela Guetzko; Reserve Champion Shorthorn Heifer: Leah Reicher; Champion Beef Heifer Other Breeds: Mason Kruse; Reserve Champion Beef Heifer Other Breeds: Derek Bonert; Champion Crossbred Heifer: Abigail Krogmann; Reserve Champion Crossbred Heifer: Alexis Hartman; Champion Bred and Raised Breeding Heifer: Ben Lueck; Reserve Champion Bred and Raised Heifer: Mason Kruse; Supreme Champion Breeding Beef Heifer: Alexis Krogmann; Reserve Supreme Champion Breeding Beef Heifer: Ben Lueck; Champion County Raised Breeding Heifer: Ben Lueck; Champion Market Beef Heifer: Parker Ries; Reserve Champion Market Beef Heifer: Brandon Ries; Champion Bred and Raised Market Dairy Beef: Shelby Westhoff; Reserve Bred and Raised Market Dairy Beef: Brian Heims; Champion Market Dairy Beef: Maria Sperfslage; Reserve Champion Market Dairy Beef: Daniel Kluesner; Champion Lightweight: Erin Monaghan; Reserve Champion Lightweight: Myka Brooks;  Champion Medium weight: Adam Monaghan;  Reserve Champion Medium weight: Randy Thompson; Champion Light Heavyweight: Parker Ries; Reserve Champion Light Heavyweight: Randy Thompson; Champion Medium Heavyweight: Alexis Krogmann; Reserve Champion Medium Heavyweight: Macy Loecke; Champion Heavyweight: Ben Ries; Reserve Champion Heavyweight: Lucy Loecke; Champion Bred and Raised Market Beef: Trudy Loecke; Reserve Champion Bred and Raised Market Beef; Grand Champion Market Beef: Parker Ries; Reserve Grand Champion Market Beef: Adam Monaghan; Champion County Raised: Trudy Loecke; Breeder of Champion County Raised: Mike Loecke; Champion Rate of Gain: Maria Sperfslage; Reserve Champion Rate of Gain: Kody Wenger; Champion Junior Showman: Abigail Krogmann; Reserve Champion Junior Showman: Trudy Loecke; Champion Intermediate Showman: Jayden Peyton; Reserve Champion Intermediate Showman: Alexis Krogmann; Champion Senior Showman: Adam Monaghan; Reserve Champion Senior Showman: Brandon Ries.

Dairy: Champion Dairy Goat: Carson Schnieders; Reserve Champion Dairy Goat: Amelia Schnieders; Champion Dairy Goat Showman: Grant Schnieders; Reserve Champion Dairy Goat Showman: Carson Schnieders; Junior Champion Holstein: Cole Kruse; Reserve Junior Champion Holstein: Cassi Westhoff; Junior Champion Ayrshire: Melissa Ludwig; Reserve Junior Champion Ayrshire: Ryan Cook; Junior Champion Brown Swiss: Audrey Kruse; Reserve Junior Champion Brown Swiss: Carter Kruse; Junior Champion Guernsey: Brooke Hogan; Reserve Junior Champion Guernsey: Holli Hogan; Junior Champion Jersey: Cole Kruse; Reserve Junior Champion Jersey: Cole Kruse; Junior Champion Milking Shorthorn: Matt Hense; Reserve Junior Champion Milking Shorthorn: Matt Hense; Junior Champion Crossbred: Lauren Goldsmith; Reserve Junior Champion Crossbred: Amber Engelken; Dairy Supreme Junior Champion: Cole Kruse;

Reserve Dairy Supreme Junior Champion: Audrey Kruse; 2016 Dairy Record Book Award: Eric Heims; 2016 Intermediate Dairy Record Book Award: Amber Engelken; 2016 Top Production Contest: Amanda Engelken; 2016 Champion Dairy Herdsman: Lauren Goldsmith; 2016 Reserve Champion Dairy Herdsman: Katelyn Goldsmith; Champion Holstein: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Holstein: Bianka Ronnebaum; Champion Ayrshire: Haley Ronnebaum;

Reserve Champion Ayrshire: Melissa Ludwig; Champion Brown Swiss: Amanda Engelken; Reserve Champion Brown Swiss: Amanda Engelken; Champion Guernsey: Brooke Hogan; Reserve Champion Guernsey: Holli Hogan; Champion Jersey: Brittany Putz; Reserve Champion Jersey: Cole Kruse; Champion Milking Shorthorn: Matt Hense; Reserve Champion Milking Shorthorn: Matt Hense; Champion Crossbred: Courtney Goedken; Reserve Champion Crossbred: Eric Heims; Champion Dairy Supreme: Courtney Goedken; Reserve Champion Dairy Supreme: Haley Ronnebaum;

Best Uddered Cow in Show: Courtney Goedken; Reserve Best Uddered Cow in Show: Cole Kruse; First Place Holstein Herd: Amanda Engelken; First Place Brown Swiss Herd: Amanda Engelken; First Place Jersey Herd: Brittany Putz;

First Place Milking Shorthorn Herd: Matt Hense; First Place Crossbred Herd: Amber Engelken; Champion Junior Showman: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Junior Showman: Addison Stoerp; Champion Intermediate Showman: Lane Domeyer; Reserve Champion Intermediate Showman: Holli Hogan; Champion Senior Showman: Cole Kruse; Reserve Champion Senior Showman: Carter Kruse; Outstanding Dairy Exhibitor: Matt Hense (photo above).

Dog: Champion Pre-Novice A- Jade Putz; Reserve Champion Pre-Novice- Maylin Coates; Champion Pre-Novice B-Makayla Gasper; Reserve Champion Pre-Novice B-Alex Del Vecchio; Champion Novice-Kennedy Klostermann; Reserve Champion Novice-Joanna Voss; Champion Graduate Novice-Joanna Voss; Reserve Champion Graduate Novice-Makayla Gasper; Champion Agility on-leash-Aaron Dunkel; Champion Agility Off-Leash-Emma Dunkel; Champion Dog Showman-Aaron Dunkel.

Goat: Champion Pygmy/Miniture/Fainting Goat – Anthony March; Reserve Champion Pygmy/Miniture/Fainting Goat – Carter Stahlberg; Champion Dairy Wether Goat – Grant Schnieders; Reserve Champion Dairy Wether Goat – Gabriela Guetzko; Champion Breeding Goat – Mason Kruse; Reserve Champion Breeding Goat – Mason Kruse; Champion Market Goat – Abby Demmer; Reserve Champion Market Goat – Cole Carroll; Champion Rate of Gain – Addison Stoerp; Reserve Champion Rate of Gain – Jacob Demmer; Champion Junior Goat Showman – Cole Carroll; Reserve Champion Junior Goat Showman – Audrey Kruse; Champion Senior Goat Showman – Mason Kruse; Reserve Champion Senior Goat Showman – Kolbey Steffensmeier.

Horse and Pony: Champion Pony- Sylvie Mersch, Reserve Champion Pony-Lacy Reth, Champion Western Horse-Emerson Kramer, Reserve Champion Western Horse-Sydney Bolsinger, Open English Pleasure Class-Alex Bishop, Junior Walk-Trot Brycelynn Hutchinson, Senior Walk-Trot-Alex Bishop, Champion Junior Ranch Horse-Lucas Beilby, Champion Senior Ranch Horse-Alex Bishop, Western Pleasure Pony-Sylvie Mersch, Junior Western Pleasure Horse-Macie Putz, Senior Western Pleasure Horse-Alex Bishop, Junior In-Hand Trail-Macie Putz, Senior In-hand Trail-Gabriela Guetzko, Junior Trail Class-Macie Putz, Senior Trail Class-Alex Bishop, Junior Horsmanship- Brycelynn Hutchinson, Reserve Junior Horsemanship-Emerson Kramer, Senior Horsemanship-Alex Bishop, Reserve Senior Horsemanship-Haley Burlage, Junior Bareback, Walk/Trot-Macie Putz, Senior Bareback Walk/Trot-Alex Bishop, Tandem Bareback-Alex Bishop and Lucas Beilby, Champion Junior Horse Showman-Brycelynn Hutchinson Reserve Junior Horse Showman-Leah Their, Champion Senior Horse Showman-Macie Putz, Reserve Champion Senior Horse Showman-Alex Bishop.

Pen of 3 Junior Feeder Cattle: Champion Junior Cattle Feeder Pen-Derek Bonert; Reserve Champion Junior Cattle Feeder Pen-Claire Rausch; Champion Beef Carcass live-Derek Bonert; Champion Rate of Gain-Claire Rausch

Pets: Champion Pet ExhibitIsabelle McGovern.

Poultry: Champion Laying Flock Pullets-Noah Felton; Champion Laying Flock-Laying Hens- Kate Loecke; Champion Market Poultry Heavyweight broilers – Emma Dunkel; Champion Market Poultry Lightweight Broilers – R.J. Helmrichs; Champion Young Turkey – Seth Deutmeyer; Champion Heavyweight ducks – Caden Ries; Champion Other Fowl – Bantams & Game Birds – R.J. Helmrichs; Champion Other Fowl – Exotic or Ornamental – R.J. Helmrichs; Champion Exhibition Standards – Trystan Hutchinson; Grand Champion Poultry Exhibit – Trystan Hutchinson; Reserve Grand Champion Poultry Exhibit – Emma Dunkel; Champion Junior Showman – Noah Felton; Reserve Champion Junior Showman – Caden Ries; Champion Intermediate Showman – Aaron Dunkel; Reserve Champion Intermediate Showman – Trent Koopmann; Champion Senior Showman – Seth Deutmeyer; Reserve Champion Senior Showman – Boudy Ross.

Rabbits: Best Individual Market – Trystan Hutchinson; Best Market Pen of 3 – Trystan Hutchinson; Best Commercial Breeding – Brycelynn Hutchinson; Best Fancy Breeding – Brycelynn Hutchinson; Best Opposite Sex Commercial – Madison Lee; Best Opposite Sex Fancy – Brycelynn Hutchinson; Grand Champion Rabbit – Brycelynn Hutchinson; Reserve Grand Champion Rabbit – Brycelynn Hutchinson; Champion Junior Showman – Madalyn Kann; Reserve Champion Junior Showman – Brycelynn Hutchinson; Champion Intermediate Showman – Blake Cook; Reserve Champion Intermediate Showman – Kaley Pettlon.

Sheep: Champion Purebred Ewe: Kennedy Kolbet; Reserve Champion Purebred Ewe: Kinley Kolbet; Champion Purebred Ram: Kirstyn Kolbet; Champion Grade Ewe: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Grade Ewe: Kinley Kolbet; Champion Grade Ram: Kinley Kolbet; Reserve Champion Grade Ram: Kinley Kolbet; Champion Young Breeders Flock: Kinley Kolbet; Reserve Champion Young Breeders Flock: Evan Elgin; Champion Junior Showman: Bianka Ronnebaum; Reserve Champion Junior Showman: Kennedy Kolbet; Champion Intermediate Showman: Lane Domeyer; Reserve Champion Intermediate Showman: Haley Ronnebaum; Champion Senior Showman: Kinley Kolbet; Reserve Champion Senior Showman: Aaron Knipper; Champion Pen of 3: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Pen of 3: Lane Domeyer; Champion Lightweight Market Lamb: Bianka Ronnebaum; Reserve Champion Lightweight Market Lamb: Kinley Kolbet; Champion Mediumweight Market Lamb: Bianka Ronnebaum; Reserve Champion Mediumweight Market Lamb: Haley Ronnebaum; Champion Medium Heavyweight Market Lamb: Aaron Knipper; Reserve Champion Medium Heavyweight Market Lamb: Aaron Knipper Champion Heavyweight Market Lamb: Haley Ronnebaum Reserve Champion Heavyweight Market Lamb: Kirstyn Kolbet Grand Champion Market Lamb: Bianka Ronnebaum Reserve Grand Champion Market Lamb: Haley Ronnebaum Champion Rate of Gain: Haley Ronnebaum Reserve Champion Rate of Gain: Elizabeth Deutmeyer

Swine: Grand Champion Market Barrow: Mason Kruse; Grand Champion Market Gilt: Wyatt Voelker; Grand Champion Derby Barrow: Bianka Ronnebaum; Grand Champion Derby Gilt: Olivia Mensen; Grand Champion Breeding Gilt: Tyger Vaske; Reserve Grand Champion Market Barrow: Memphis Voelker; Reserve Grand Champion Market Gilt: Lanae LeClere; Reserve Grand Champion Derby Barrow: Haley Ronnebaum; Reserve Grand Champion Derby Gilt: Haley Ronnebaum; Reserve Grand Champion Breeding Gilt: Lanae LeClere; Champion Carcass Valued Added Market Barrow: Kaley Pettlon; Champion Carcass Valued Added Market Gilt: Kaley Pettlon; Champion Derby Rate of Gain Barrow: Jim E. Shover; Champion Derby Rate of Gain Gilt: Jim E. Shover; Champion Pork Value Added Derby Barrow: Leah Ries; Champion Pork Value Added Derby Gilt: Kendra Hillers; Reserve Champion Carcass Value Added Market Barrow: Abigail Krogmann; Reserve Champion Carcass Value Added Market Gilt: Emily Prier; Reserve Champion Rate of Gain Barrow: Brock Hillers; Reserve Champion Rate of Gain Gilt: Brock Hillers; Reserve Champion Pork Value Added Derby Barrow: Caden Ries; Reserve Champion Pork Value Added Derby Gilt: Troy Monaghan; Champion Lightweight Market Barrow: Haley Ronnebaum; Champion Mediumweight Market Barrow: Kieran Monaghan; Champion Heavyweight Market Barrow: Mason Kruse; Champion Heavyweight Market Gilt: Wyatt Voelker; Champion Lightweight Market Gilt: Hailey Hilby; Champion Mediumweight Market Gilt: Lanae LeClere; Champion Lightweight Derby Barrow: Kendra Hillers; Champion Mediumweight Derby Barrow: Brock Hillers; Champion Heavyweight Derby Barrow: Bianka Ronnebaum; Champion Lightweight Derby Gilt: Olivia Mensen; Champion Mediumweight Derby Gilt: Kendra Hillers; Champion Heavyweight Derby Gilt: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Heavyweight Market Gilt: Cole Kruse; Reserve Champion Lightweight Market Gilt: RJ Helmrichs; Reserve Champion Mediumweight Market Gilt: Mia Peyton; Reserve Champion Lightweight Market Barrow: Kaley Pettlon; Reserve Champion Mediumweight Market Barrow: Tyger Vaske; Reserve Champion Heavyweight Market Barrow: Memphis Voelker; Reserve Champion Heavyweight Derby Barrow: Haley Ronnebaum; Reserve Champion Lightweight Derby Barrow: Brock Hillers; Reserve Champion Mediumweight Derby Barrow: Kendra Hillers; Reserve Champion Lightweight Derby Gilt: Amanda Fortman; Reserve Champion Mediumweight Derby Gilt: Jim E. Shover; Reserve Champion Lightweight Derby Gilt: Brock Hillers; Champion Senior Swine Showman: Nolan Lyness; Reserve Champion Senior Swine Showman: Wyatt Voelker; Champion Intermediate Swine Showman: Tyger Vaske; Reserve Champion Intermediate Swine Showman: Jayden Peyton; Champion Junior Swine Showman: Bianka Ronnebaum; Reserve Champion Junior Swine Showman: Lanae LeClere.

 

Livestock Sale Totals $260,598.33 at Delaware County Fair

The 2017 4-H and FFA livestock sale totaled $260,598.33 at the Delaware County Fair, according to information provided by the Delaware County Extension Office.

The beef sale included 102 animals that were sold for a total of $201,142.13 with an average sale price of $1,9713.98 per head and $1.50 per pound. The Grand Champion Market Beef was exhibited by Parker Ries.

Sixty-six hogs were sold in the swine auction for a total of $50,332.70 with an average price of $2.88. The average price per hog was approximately $762.62. The Grand Champion Market Barrow was exhibited by Mason Kruse and The Grand Champion Market Gilt was exhibited by Wyatt Voelker. The Grand Champion Derby Barrow was exhibited by Bianka Ronnebaum and The Grand Champion Derby Gilt was exhibited by Olivia Mensen.  

In the sheep division, 16 sheep were sold by 4-H and FFA youth for a total of $6,526.50 with an average price of $3.20 per pound. The average price per animal was $407.91. The Grand Champion Market Lamb was exhibited by Bianka Ronnebaum.

A total of 10 goats were sold for a total $2867.00.  The average price per animal was $286.70 with an average price per pound of $4.45.  The Grand Champion Meat Goat was exhibited by Abby Demmer.

 

(photo of Matt Hense courtesy of Janelle Tucker, KMCH)