Delaware County Fair Judging Results – Wednesday July 10

Wednesday of the 2019 Delaware County fair featured the Clover Kid Project showcase, the Dairy show, and the Cow/Calf Show.

Over 30 Clover Kids participated in the Clover Kid Project Showcase. Clover Kids are members in Kindergarten through third grade.  Exhibitors went on a club tour throughout the fairgrounds in the morning and got to meet with 4-Hers in the various livestock barns and the exhibit hall to see and learn about all of the 4-H project areas.  Afterwards they brought their favorite project to the Fair and got the chance to talk to a judge about their project and what they learned.

Winners in the 2019 Dairy show include:

Champion Dairy Goat – Carson Schnieders

Reserve Champion Dairy Goat – Carson Schnieders

Champion Dairy Goat Showman – Grant Schnieders

Junior Champion Holstein – Natalie Besler

Reserve Junior Champion Holstein – Carter Kruse

Junior Champion Ayrshire- Carter Kruse

Reserve Junior Champion Ayrshire- Bianka Ronnebaum

Junior Champion Brown Swiss- Carter Kruse

Reserve Junior Champion Brown Swiss – Audrey Kruse

Junior Champion Guernsey – Kate Brunsman

Junior Champion Jersey – Abbie Sheehy

Reserve Junior Champion Jersey –  Abbie Sheehy

Junior Champion Milking Shorthorn – Kaitlyn Besler

Reserve Junior Champion Milking Shorthorn – Connor Davis

Junior Champion Crossbred – Courtney Goedken

Reserve Junior Champion Crossbred- Maci Cook

Dairy Supreme Junior Champion – Carter Kruse

Reserve Dairy Supreme Junior Champion – Kaitlyn Besler

2018 Dairy Record Book Senior – Brian Heims

2018 Dairy Record Book Intermediate – Lane Domeyer

2019 Top Production Contest – Courtney Goedken

2018 Champion Dairy Herdsman-  Cole Kruse

2018 Reserve Champion Herdsman- Kaitlyn Besler

Champion Holstein – Haley Fitzpatrick

Reserve Champion Holstein – Sarah Goedken

Champion Ayrshire – Carter Kruse

Reserve Champion Ayrshire- Bianka Ronnebaum

Champion Brown Swiss- Carter Kruse

Reserve Champion Brown Swiss- Audrey Kruse

Champion Guernsey – Kate Brunsman

Champion Jersey – Carter Kruse

Reserve Champion Jersey – Abbie Sheehy

Champion Crossbred – Amber Engelken

Reserve Champion Crossbred – Brian Heims

Champion Dairy Supreme – Carter Kruse

Reserve Champion Dairy Supreme – Haley Fitzpatrick

Best Udder of the Show – Carter Kruse

Reserve Best Udder of the Show –  Haley Fitzpatrick

First Place Holstein Herd – Ford Domeyer

First Place Crossbred Herd – Brian Heims

Champion Junior Dairy Showman – Caden Kremer

Reserve Champion Junior Showman –  Ford Domeyer

Champion Intermediate Showman- Bianka Ronnebaum

Reserve Champion Intermediate Showman – Audrey Kruse

Champion Senior Showman – Carter Kruse

Reserve Champion Senior Showman –  Lane Domeyer

Outstanding Dairy Exhibitor – Tehya Demmer

Wednesday evening concluded with the Cow/Calf Exhibits.   Winners of the show included:

Champion Cow-Calf Under 2 Years of Age: Ben Lueck

Reserve Champion Cow-Calf Under 2 Years of Age: Madie Deutmeyer

Champion Mature Cow-Calf: Shane Stansberry

Reserve Champion Mature Cow-Calf: Mason Kruse

Thursday at the fair features the Breeding, Bred & Raised, and Market Beef shows,  as well as Working Exhibits, and our Behind the Scenes Day Camp at the Fair. A full schedule of events can be found at delawarecofair.com.