WaMaC All-Conference Softball Teams Released

WaMaC West All-Conference Softball

July 8, 2019

First Team 

*Pitcher                      Mackenzie Hupke – Sr.                     Independence            

*Pitcher                      Peyton Driscoll – 8th                          Williamsburg                                     

Catcher                      Carly Campbell – So.             Williamsburg

*Infield                       Angie Gorkow – Sr.                           Benton

Infield                         Reagan Schutte – Jr.                         Center Point-Urbana

Infield                         Jill Holub – Jr.                                    Williamsburg

Outfield                      Mackenzie O’Neil – Sr.                     Williamsburg

Outfield                      Jaden Thys – So.                                Benton

Outfield                      Lauren Upmeyer – Jr.                       Vinton-Shellsburg

Utility                         Charley Geguzis – Jr.                        Williamsburg

Utility                         Ainsley Schrock – Jr.                         Clear Creek Amana

Second Team 

Pitcher                        Katelyn Buscher – So.                        Benton

Pitcher                        Megan Brock – Sr.                             Independence

Catcher                      Kenzie Fischels – Jr.                          Independence

Infield                         Karsyn Stratton – Jr.                         Clear Creek Amana

Infield                         Elle Ridgeway – 8th                           Williamsburg

Infield                         Allie Jo Zieser – Jr.                            Independence

Outfield                      Abby Crow – Sr.                                 Clear Creek Amana

Outfield                      Megan Gorkow – Jr.                          Benton

Outfield                      Kaylee Hosch – Sr.                             Independence

Utility                         Ashlynn Ellenbecker – So.                 South Tama

Utility                         Becca Steffen – Sr.                            Vinton-Shellsburg

 Honorable Mention

Gabby McKee – Fr.                                       Benton

Taylor Robinson – 8th                                    Benton

Aliza Mollenhauer – So.                                Center Point-Urbana

Olivia Perez – 8th                                          Center Point-Urbana

Raina Henze – Jr.                                          Clear Creek Amana

Gabrielle Bedford – So.                                 Clear Creek Amana

Abby Davis – Sr.                                             Independence

Mary Puffett – Jr.                                          Independence

Enriqueta Wanatee-Diego – Sr.                    South Tama

Abby Sandvick – Jr.                                       South Tama

Olivia Erhardt – Jr.                                        Vinton-Shellsburg

Raelyn Murray – Jr.                                      Vinton-Shellsburg

Aubray Walters – Jr.                                     Williamsburg

Bre Nail – Jr.                                                  Williamsburg 

 Player of the Year 

Mackenzie Hupke – Sr.                                Independence

 WaMac West Final Standings                                   Divisional        Conference    Overall

Williamsburg                                                              12-0                 20-6                 29-11

Independence                                                             10-2                 17-9                 28-11

Benton                                                                        7-5                   11-14               14-22

Clear Creek Amana                                                  6-6                   7-18                 12-21

Center Point-Urbana                                     4-8                   4-22                 7-30

Vinton-Shellsburg                                                      3-9                   4-22                 11-27

South Tama                                                                0-12                 0-22                 6-29

 WaMaC East All-Conference Softball

July 8, 2019

 First Team

Pitcher                        Kayla West – Jr.                                Solon

Pitcher                        Mya Cavanagh – Sr.                          Central DeWitt

Catcher                      Sydney Nielson – Sr.                          Marion

Infield                         Sammy Moss – Sr.                              Mount Vernon

Infield                         Macey Kleitsch – Jr.                          West Delaware

Infield                         Heather Boeckenstedt – Sr.              Beckman

*Outfield                    Taylor Ryan – Sr.                               Solon

Outfield                      Eve Wedewer – So.                            West Delaware

Outfield                      Morgan Machovec – So.                    Central DeWitt

Utility                         Mackenzie Rosenboom – Sr.             Central DeWitt

Utility                         Sydney Steffen – Sr.                          Beckman

 Second Team

 Pitcher                        Emily Klostermann – Sr.                    West Delaware

Pitcher                        Megan Kessens – So.                         Marion

Catcher                      Skylar Stookey – Sr.                          Solon

Infield                         Hilary Wilson – 8th                            Solon

Infield                         Tenley Cavanagh – Fr.                      Maquoketa

Infield                         Maia Bentley – Fr.                             Mount Vernon

Outfield                      Lauren Ryan – So.                             Mount Vernon

Outfield                      Eva Winn – So.                                   West Delaware

Outfield                      Jazlyn Grosskreutz – Fr.                   Marion

Utility                         JoAnna Voss – Sr.                              West Delaware

Utility                         Talbot Kinney – So.                            Central DeWitt

Honorable Mention

Kamryn Klas – Fr.                                          Beckman

Jadyn Welling – So.                                        Beckman

Emily Swanson – Sr.                                       Central DeWitt

Keely Jansen – Fr                                          Central DeWitt

Carlene Paul – Sr.                                          Maquoketa

Emily VanZummeren – Sr.                            Maquoketa

Cloee Kraft – Jr.                                            Marion

Madison Prier – Fr.                                        Marion

Mandy Roe – Sr.                                            Mount Vernon

Mandy Morrical – Jr.                         Mount Vernon

Taylor Moore – Sr.                                        Solon

Monet Barnhouse – So.                                  Solon

Claire Demmer – Sr.                                      West Delaware

Leah Wegmann – Jr.                                      West Delaware                                                          

Player of the Year

Heather Boeckenstedt – Sr.                          Beckman

 WaMaC East Final Standings                                   Divisional        Conference    Overall

Central DeWitt                                                          9-3                   18-5                 27-8

West Delaware                                                          8-4                   20-6                 28-10

Solon                                                                           7-5                   20-6                 21-15

Beckman                                                                    7-5                   19-7                 26-13

Mount Vernon                                                            7-5                   19-7                 24-11

Marion                                                                        3-9                   13-13               21-17

Maquoketa                                                                 1-11                 4-19                 10-26