Delaware County Fair Judging Day #3 – Wednesday, July 14

Wednesday was a whirl wind day at the 2021 Delaware County fair, we hosted the Clover Kid Project showcase, and the Dairy show.

Over 30 Clover Kids participated in the Clover Kid Project Showcase. Clover Kids are members in Kindergarten through third grade.  Exhibitors went on a club tour throughout the fairgrounds in the morning and got to meet with 4-Hers in the various livestock barns and the exhibit hall to see and learn about all of the 4-H project areas.  Afterwards they brought their favorite project to the Fair and got the chance to talk to a judge about their project and what they learned.

Winners in the 2021 Dairy show include:

Champion Dairy Goat: Khloe Glew

Reserve Champion Dairy Goat:          Khloe Glew

Champion Dairy Goat Showman:        Brianna Harter

Reserve Champion Dairy Goat Showman: Amelia Schnieders

Junior Champion Holstein: Kaitlyn Besler

Reserve Junior Champion Holstein: Carter Kruse

Junior Champion Ayrshire: Madalynn Arnold

Reserve Junior Champion Ayrshire: Cael Cannon

Junior Champion Brown Swiss: Madalyn Arnold

Reserve Junior Champion Brown Swiss:      Audrey Kruse

Junior Champion Guernsey: Kaci Arnold

Reserve Junior Champion Guernsey: Cael Cannon

Junior Champion Jersey : Carter Kruse

Reserve Junior Champion Jersey:      Cael Cannon

Junior Champion Milking Shorthorn:   Kaci Arnold

Reserve Junior Champion Milking Shorthorn: Dominic Davis

Junior Champion Crossbred: Gavin Stoerp

Reserve Junior Champion Crossbred: Courtney Goedken

Dairy Supreme Junior Champion: Kaitlyn Besler

Reserve Dairy Supreme Junior Champion: Madelynn Arnold

Champion Holstein: Carter Kruse

Reserve Champion Holstein: Chase Cannon

Champion Ayrshire: Ashlyn Kruse

Reserve Champion Ayrshire: Carter Kruse

Champion Brown Swiss: Lane Domeyer

Reserve Champion Brown Swiss: Madelyn Arnold

Champion Guernsey: Kaci Arnold

Reserve Champion Guernsey: Cael Cannon

Champion Jersey: Carter Kruse

Reserve Champion Jersey: Courtney Goedken

Champion Milking Shorthorn: Connor Davis

Reserve Champion Milking Shorthorn: Kaci Arnold

Champion Crossbred: Courtney Goedken

Reserve Champion Crossbred: Emma Brockhohn

Champion Dairy Supreme: Carter Kruse

Reserve Champion Dairy Supreme:   Carter Kruse

Best Udder Cow in Show: Carter Kruse

Reserve Best Udder Cow in Show: Carter Kruse

First Place Holstein Dairy Herd : Carter Kruse

First Place Milking Shorthorn Dairy Herd: Connor Davis

First Place Crossbred Dairy Herd: Mitch Heims

Champion Junior Showman: Madelyn Arnold

Reserve Champion Junior Showman: Braden Ronnebaum

Champion Intermediate Showman: Natalie Besler

Reserve Champion Intermediate Showman: Audrey Kruse

Champion Senior Showman: Carter Kruse

Reserve Champion Senior Showman :  Haylee Ronnebaum

Outstanding Dairy Exhibitor: Tara Goedken and Sara Goedken

Senior Dairy Exhibitors-Future Dairy Promoter Award Winners

Laney Demmer

          Sarah Goedken

          Tara Goedken

Mitch Heims

Abbie Sheehy

Carter Kruse

ADVERTISEMENT