Radio Iowa Football Poll 10/11/21

Class 5A
1. Cedar Rapids Kennedy (7-0), LW #1 vs Johnston
2. Southeast Polk (6-1), LW #2 @ Ankeny Centennial
3. WDM Valley (6-1), LW #4 vs #8 Dowling Catholic
4. Urbandale (6-1), LW #5 vs Waukee
5. Ankeny (5-2), LW #7 @ Waukee Northwest
6. Cedar Rapids Prairie (5-2), LW #6 vs Iowa City West
7. Iowa City High (6-1), LW #3 vs Davenport West
8. Dowling Catholic (4-3), LW #8 vs #3 WDM Valley
9. Dubuque Senior (5-2), LW #9 vs Pleasant Valley
10.Linn-Mar (6-1), LW #10 @ Davenport Central

Class 4A
1. North Scott (7-0), LW #1 vs Fort Madison
2. Cedar Rapids Xavier (6-1), LW #2 @ Newton
3. Bondurant-Farrar (7-0), LW #3 @ #6 Indianola
4. Lewis Central (5-2), LW #4 vs Dallas Center-Grimes
5. Norwalk (6-1), LW #5 vs Carlisle
6. Indianola (6-1), LW #6 vs #3 Bondurant-Farrar
7. Waverly-Shell Rock (6-1), LW #7 @ Western Dubuque
8. Winterset (6-1), LW #10 vs DSM Hoover
9. Webster City (5-2), LW (X) @ Storm Lake
10.Decorah (5-2), LW (X) vs Waterloo East

Class 3A
1. Harlan (7-0), LW #1 vs Creston
2. West Delaware (6-1), LW #2 @ #7 Independence
3. Boyden-Hull/Rock Valley (7-0), LW #3 vs MOC/Floyd Valley
4. Solon (7-0), LW #4 @ #10 Grinnell
5. Humboldt (7-0), LW #5 vs #6 Nevada
6. Nevada (7-0), LW #6 @ #5 Humboldt
7. Independence (7-0), LW #7 vs #2 West Delaware
8. Benton (6-1), LW (X) @ Maquoketa
9. Sergeant Bluff-Luton (5-2), LW #8 @ Sioux City Heelan
10.Grinnell (5-2), LW (X) vs #4 Solon

Class 2A
1. Southeast Valley (7-0), LW #1 vs @ #9 Spirit Lake
2. Waukon (6-1) LW #2 vs Union
3. West Marshall (6-1), LW #3 @ Albia
4. OABCIG (6-1), LW #4 @ Clarion-Goldfield-Dows
5. West Lyon (5-2), LW #6 @ Cherokee
6. Greene County (6-1), LW #7 @ Clarke
7. North Fayette Valley (6-1), LW #8 vs Oelwein
8. Estherville Lincoln Central (4-3), LW #5 vs Pocahontas Area
9. Spirit Lake (5-2), LW #9 vs #1 Southeast Valley
10. Central Lyon/GLR (4-3), KW (X) vs Okoboji

Class 1A
1. Van Meter (7-0), LW #1 vs #9 AC/GC
2. Iowa City Regina (7-0), LW #2 vs Durant
3. Underwood (7-0), LW #3 vs Carroll Kuemper
4. Dike-New Hartford (7-0), LW #4 @ Central Springs
5. Sigourney-Keota (7-0), LW #5 vs Van Buren
6. West Sioux (6-1), LW #6 @ Sioux Central
7. Pella Christian (6-1), LW #7 vs Central Decatur
8. Dyersville Beckman (7-0), LW #8 vs MFL Mar Mac
9. AC/GC (7-0), LW #9 @ #1 Van Meter
10.South Central Calhoun (6-1), LW (X) vs Belmond-Klemme

Class A
1. West Hancock (7-0), LW #1 vs #4 North Butler
2. Grundy Center (6-1), LW #2 vs North Tama
3. North Linn (7-0), LW #4 vs Maquoketa Valley
4. North Butler (7-0), LW #5 @ #1 West Hancock
5. Woodbury Central (6-1), LW #2 @ Missouri Valley
6. Logan-Magnolia (6-1), LW #6 vs Lawton-Bronson
7. Lisbon (6-1), LW #8 @ Starmont
8. East Buchanan (6-1), LW #9 vs South Winneshiek
9. Belle Plaine (6-1), LW #10 vs Lynnville-Sully
10.Mount Ayr (5-2), LW (X), @ Southwest Valley

8-Player
1. Montezuma (8-0), LW #1 vs Woodward Academy
2. CAM (Anita) (7-0), LW #2 @ Boyer Valley
3. Easton Valley (7-0), LW #3 @ #9 Kee
4. Remsen St. Mary’s (7-0), LW #4 vs Glidden-Ralston
5. WACO (8-0), LW #5 Idle
6. Turkey Valley (7-0), LW #7 @ West Central
7. Lenox (7-0), LW (X) @ Fremont-Mills
8. Audubon (6-1), LW #9 @ Woodbine
9. Kee High (7-0), LW #10 vs #3 Easton Valley
10.Newell-Fonda vs LW (X) vs AR-WE-VA

ADVERTISEMENT